9 předpokladů kvalitního spánku


Jak vnést do života více energie: 9 předpokladů kvalitního spánku

Kvalitní spánek je základním předpokladem naší fyzické i emocionální pohody. Zlepšuje koncentraci a efektivitu a jeho nedostatek může vyvolat pocit úzkosti a negativně ovlivnit i naše vztahy s druhými lidmi. Pokud patříte k těm, které nespavost trápí, můžete se inspirovat mojí osmiletou zkušenosti a zjistit, co kromě léků může váš spánek navodit či prohloubit.

Odkud nespavost pramení

Problémy se spaním můžou nastoupit náhle, ale i pozvolna a můžou mít mnoho příčin. Chceme-li porozumět důvodu svých potíží a odstranit je nebo je alespoň zmírnit, je užitečné uvědomit si, kdy se náš spánek začal zhoršovat nebo s jakou změnou v našem životě by mohly potíže souviset.

Třeba já jsem od dětství trpěla trémou. Už jen představa, že stojím před lidmi, ve mně vyvolávala pocit úzkosti, a když jsem v rámci své práce začala s přednáškami, toto téma se opět přihlásilo. Po první přednášce se můj vybuzený nervový systém ne a ne vrátit zpátky do normálu. Nebyla jsem schopná usnout bez léku na spaní a musela několikrát za den odpočívat. Odpoledne už jsem jen čekala, až bude večer a budu se moci odebrat na kutě. A tak začala moje pouť za návratem spánku do normálních kolejí. V článku „9 předpokladů kvalitního spánku “ se i vy můžete inspirovat mými zkušenostmi a svůj spánek podpořit přirozenými způsoby.

Moje zkušenosti

1. Jak náš denní plán ovlivňuje spánek

Zjistila jsem, že kvalitu mého spánku ovlivňuje nejen to, co se děje poslední hodinu před ulehnutím, ale i to, jak se sebou zacházím přes den. Časem jsem vypozorovala, že když si naplánuji víc práce nebo úkolů, než můžu v jednom dni stihnout, jsem večer vyčerpaná příliš, a tělo se už nestihne na spánek dostatečně připravit. Navíc jsem nespokojená, že jsem plán nesplnila, a to mi také nijak nepomáhá k uvolnění. Proto se zaměřuji na to, abych si stanovovala splnitelné cíle a sama sebe nepřetěžovala. Když se to povede, mozek mě odmění vyplavením hormonu štěstí (Oxytocin), se kterým se mi i lépe usíná.

2. Jak brání nezpracované emoce uvolnění

Když prožiji přes den v nějakém vztahu něco, co mě zraní, zůstane ve mně situace „viset“ a nezpracovaná emoce s ní spojené budou nevědomky bránit mému uvolnění. Když si ale uvědomím, čím jsem k vytvoření nekomfortní situace přispěla a přestanu sama sebe vnímat jako oběť, začnu se dívat na celou situaci z jiného úhlu a získám  potřebný klid pro noční odpočinek.

3. Co nedělám jednu až dvě hodiny před usnutím

Dvě hodiny před odchodem do postele se snažím vyhýbat jakékoli činnosti spojené se sledováním obrazovek počítače, televize a displeje mobilního telefonu. Vyzařují totiž modré světlo, které má na zklidnění a spánek negativní vliv. Také dochází k zahlcení informacemi, které ztěžují zklidnění mysli. Také v této době už neřešíme s partnerem žádná náročná témata, protože únava nevede ke konstruktivní dikuzi. Dohodneme si pro vykomunikování jiný termín.

4. Začlenila jsem do večerního programu "obyčejné aktivity"

Monotónní činnost, o které nemusím přemýšlet, skvěle uklidňuje roztěkanou mysl a navíc mi dílo vlastních rukou přináší radost. Letos v zimě jsem "oprášila" ruční práce – pletení a háčkování.

5. Večer se jdu projít

S večerem ráda vyrazím na krátkou procházku bez cíle sama nebo se svým mužem. Pomalá chůze spolu s posledním zpěvem ptáků a tichem, které se pomalu snáší, má na mě i ve městě uklidňující účinek.  Teď na jaře a v létě trávím více času na zahrádce. 

6. Péčuji o své potřeby

Učím se pečovat o své potřeby, a tak dodat svému tělu i duši důležitou potravu. Již nějaký čas se zaměřuji na to, abych se k sobě chovala laskavě a nečekala, až se tak ke mně zachovají druzí.

7. Vůně mi pomáhá uvolnit se

Uvolnění před usnutím můžete podpořit také použitím esenciálních olejů. Já mám dobrou zkušenost se směsí "Peace&Calming" firmy Young Living. Olej si jednoduše natřete na ruku a po ulehnutí nebo při probuzení v noci k němu čicháte. 

8. Co dělat, když se trápíme

Zaměstnávají vás problematické vztahy s nejbližšími? Postrádáte hlubší smysl života? Přišli jste v nedávné době o někoho ze svých blízkých? Negativní emoce jsou přirozenou součástí lidského života a jejich potlačování nás obírá o energii a chuť do života. O tu ale přicházíme i v případě, že se v emocích utápíme a nenacházíme východisko. Truchlení spojené se smutkem je stejně přirozené, jako bujaré veselí, kterým se někdy projevuje radost. Vyhledejte psychoterapeuta či terapeutku, kteří vám nabídnou podporu v procesu smíření; se sebou, s ostatními lidmi i se složitými či tragickými životními událostmi. Dovolte si své emoce bezpečným způsobem prožít naplno, a tak je nechat odejít. Najděte cestu ke štěstí, které nosíme každý v sobě.

„Slzy jsou jako déšť. Když se z mraků vyleje všechna voda, bude moct časem opět vyjít slunce.“

Filmy, co doporučuji k tématu smíření:
Dakota 38;
Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě;
Dobrý Will Hunting;
Králova řeč.

9. Před usnutím se zaměřuji na vděčnost

Před spaním věnuji poslední myšlenky vděčnosti. Najdu tři věci, za které poděkuji. Vědomá vděčnost vede k pocitu štěstí, hojnosti a klidu.

Chtěli byste se dozvědět více o mých zkušenostech s nespavostí? Přečtěte si článek: „30 osvědčených rad, jak podpořit svůj spánek“

https://www.caspromen.cz/clanky/rady-jak-podporit-svuj-spanek

Knihy, co mě zaujaly
Bert Hellinger: Rodinné konstelace - objevná síla
Marianne Franke- Gricksch: Patříš k nám!
Pema Chödrön: Žít s lehkostí v nejistotě a změně
Caroline Myssová: Anatomie ducha & Sedm úrovní síly a léčení
Krishnananda a Amana Trobe: Probouzení zranitelnost
 Bill Plotkin: Soulcraft & Síla duše
Hermann Hesse: Siddhártha 
Scott Peck: Nevyšlapanou cestou
Ken Wilber: Odevzdání a odhodlání
Bronnie Ware: Čeho nejvíc litujeme před smrtí