Hranice: Kudy ke zdroji své sebeúcty


Jdete sami proti sobě, abyste uspokojili druhé? Zapomínáte na sebe, ale nikdo to dostatečně neoceňuje? Dáváte víc, než opravdu chcete? Pokud jste odpověděli ano alespoň na jednu z otázek, čtěte dál. Důvod, proč se nám tyto a podobné situace v životě dějí existuje. S tímto vnitřním nastavením se nerodíme, ale nevědomky do něho vrůstáme. 

Co to jsou hranice?

Hranice jsou ukazatelem hodnoty, kterou přikládáme sami sobě. Je to schopnost říkat "ne" a vědomé "ano" v mezilidských vztazích. Díky hranicím si zcela automaticky vymezujeme prostor, ve kterém se ještě cítíme s druhým člověkem dobře. Pokud jsou naše hranice nedostatečné, budeme mít potřebu se lidem  zavděčovat.

Proč dovolujeme jejich překračování?

Hranice zviditelňují, do jaké míry si vážíme svého času, své pozornosti a svého vlastníhu úsudku. Odrážejí míru sebeúcty, s jakou vstupujeme do interakce s druhými lidmi. Důvod, proč v interakci s druhými lidmi dáváme přednost jim a nedržíme především sami se sebou, pramení v našem strachu z odmítnutí. Nechceme, aby se na nás druhý člověk zlobil, nechceme zažívat pocity nepřijetí, odmítnutí a následného odcizení. Jsme naučeni žít v lásce, která klade podmínky. Jestli mě máš rád, uděláš, o co tě požádám.  Jsi tady proto, abych já byl spokojen, spokojená. Neumíme si představit, že by nás ten, na kom nám záleží, mohl mít rád, i když jeho požadavkům nevyhovíme. 

Od oběti k tvůrci

Potřebu podřídit se a vyhovět si do dospělosti přinášíme ze svého dětství, především ze vztahu se svými rodiči.  Bylo nutné, aby se o nás postarali a doprovodili do dospělosti. Stejně jako my jim, i oni se kdysi museli podřídit vůli své matky a otce a zapomenout na své vlastní emocinální potřeby. Je důležité pochopit a přijmout, že dali vše, co měli, a tak osvobodit sami sebe ze zajetí a začít svůj život tvořit vědomě a s láskou k sobě a moudrostí vůčii druhým. 

Jak posílit hranice? 

Cesta  k posílení hranic a tím pádem i sebeúcty, vede k přijetí a smíření se s událostmi našeho života. Když totiž změníme svůj odmítavý postoj k minulosti, ona změní svůj negativní vliv na nás.  K vědomé práci na sobě  dobře slouží metoda rodinných konstelací. Je prostředkem, jak se zdravě napojit na životodárnou enerigii předků. Ta nás osvobodí a vrátí sílu a naše hranice nabudou na přirozené laskavé pevnosti.

Zdravé hranice, zdravé vztahy

Když narovnáme vztah k sobě, narovnají se i vztahy s ostatními lidmi. Do našeho života se vrátí vitalita, radost a inspirace. To, co jsme hledali v okolním světě, do něj vneseme my sami.

Přestaňme lpět na potvrzení svých hranic od ostatních z venku,
a berme jejich porušení spíše jako informaci,
že máme "díru v plotě".

BLOG >>

Najděte sami  sebe
za svým naučeným chováním

Sebeláska: Proč je důležitá v tom, jak utváříme svůj život, a jak ji rozeznat od sobectví

Sebeláska: Proč je důležitá v tom, jak utváříme svůj život, a jak ji rozeznat od sobectví

Změňte úhel pohledu a objevte skryté vlivy, kterými si do života přitahujete to, co v něm máte.

Rozhovor s Marcelou a Luďkem Peškovými: Od konfliktu k lásce

Rozhovor s Marcelou a Luďkem Peškovými: Od konfliktu k lásce

Otevřeně přiznávají, že partnerský konflikt pro ně není jen dávnou vzpomínkou na léta manželské krize a prozrazují, jak s ním pracují.

Hojnost

Hojnost

Důvěra, že je o nás postaráno (což se lehce řekne, ale skutečně to tak cítit obvykle bývá věc druhá), nás otevírá zdrojům, o kterých v zajetí strachu z nedostatku nemáme ani tušení.

INDIVIDUÁLNÍ KONZULTACE

Jediný krok, který nevede k cíli,
je ten, který neuděláme

600 Kč/60 minut  | osobně nebo přes telefon