RODIČE & DĚTI

Inspirace pro každý den

Dítě jednoho dne vstoupí do dospělosti.
Chovat se k němu s úctou můžeš už dnes.

SOUCIT

Když dítě spadne a odře si koleno a pláče, nepotřebuje žádné vysvětlování typu: "to bude zase dobré - vždyť se ti nic tak hrozného nestalo" nebo otázky: "proč jsi běžel tak rychle" „říkala jsem ti, abys tam nelezl“ nebo dobře míněné rady co a jak příště. To, co potřebuje, je, být viděno a objato se svou bolestí. To mu můžeme dát ale jen tehdy, jsme-li ochotni respektovat vlastní křehkost a zacházet laskavě sami se sebou .

CO ZASEJEŠ, TO SKLIDÍŠ

Kolik do svých dětí vložíš, tolik ti jednou vrátí.  & S jakou mírou úcty se chováme ke svým dětem, když jsou malé, s takovou se budou chovat oni k nám, když dospějou a my zestárneme.

POŽADAVEK

Když chceš po dítěti něco, co odmítá a s čím má v tu chvíli problém, nesoustřeďuj se na jeho vzdor, ale na to, abys sama sebe udržela v klidu. Neočekávej, že projeví souhlas s tím, co po něm chceš. Nereaguj a mlčky ho svojí vědomou a laskavou přítomností podporuj, aby se jeho emoce mohly uvolnit a projevit. Když jeho vzdor nebudeš živit svým odmítáním, pozvolna odezní. Trpělivě čekej, až bude schopné tvůj požadavek přijmout.

Uč své dítě pojmenovávat emoce, které prožívá a mluvit o nich.
Tak budeš víc rozumět tomu, co se v něm odehrává nejen ty, ale všichni, se kterými se setká. 

SMUTEK A RADOST

Je důležité dovolit dítěti prožívat smutek, a tak ho naučit, že i ten do života patří.  Když slzy vyloučíme ze života a ony přestanou téct a přinášet úlevu od bolesti, ztratíme postupně i schopnost se upřímně smát. 

CÍL

Cílem není naučit své dítě vyhýbat se chybám, ale to, co se z nich může učit.


Chcete si o tématu pohovořit osobně?

Chcete svým dětem víc porozumět a naučit se je přijímat v jejich originalitě a zároveň být pro ně autoritou, kterou budou chtít respektovat ?

Přijměte pozvání k účasti na setkání s rodinnými kostelacemi.

MYŠLENKY